Ekspozycja obrazów "Nie śpię, kiedy jest wojna" autorstwa dr hab. Anny Reinert-Faleńczyk otwiera się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

W nadchodzący czwartek przestrzeń Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wypełni wystawa zatytułowana „Nie śpię, kiedy jest wojna”, której autorką jest dr hab. Anna Reinert-Faleńczyk. Ekspozycja składa się z obrazów, które stanowią artystyczne odniesienie do konfliktu zbrojnego trwającego na terenie Ukrainy.

Na wystawie widzowie będą mieli okazję podziwiać 16 dzieł malarskich stworzonych przez Annę Reinert-Faleńczyk – jak tłumaczyła Mariola Balińska, kuratorka tego wydarzenia artystycznego i przedstawicielka Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Prace te powstawały przez ostatnie dwa lata i są zapisem osobistych przemyśleń autorki na temat współczesnych kryzysów na świecie.

Pani Balińska wyjaśnia, że głównym punktem odniesienia dla twórczości Anny Reinert-Faleńczyk jest konflikt ukraiński oraz ogólny temat wojny jako takiej. Ten ostatni kwestia, która jeszcze dwa lata temu była dla niej odległa, obecnie toczy się właśnie za wschodnią granicą naszego kraju – kontynuuje kuratorka.

Zdaniem Balińskiej, obrazy Reinert-Faleńczyk przedstawiają różne aspekty architektury, widoki mostów czy wnętrza mieszkalne. Te elementy, choć wydają się stabilne i niezniszczalne, w sytuacji wojny stają się zagrożonym dziedzictwem materialnej kultury – dodaje.