Podpisanie umowy na dostawę nowych pociągów dla Województwa Pomorskiego

Województwo Pomorskie dzięki podpisanej umowie z firmą NEWAG z Nowego Sącza zyskuje kolejny „Impuls”, popularny pociąg, który jest już dobrze znany pasażerom. Tym samym, do 2025 roku flota pomorska zostanie wzbogacona o osiem nowych jednostek tego typu.

Koszty zakupu jednego pojazdu, w tym przeprowadzenie szkoleń technicznych dla personelu operatora kolejowego, wyniosą niewiele mniej niż 35 milionów złotych. Pierwszy z nowych pociągów ma dotrzeć na Pomorze już w październiku przyszłego roku. Umowa daje jednak możliwość zakupu dodatkowych dziewięciu jednostek taboru, dzięki zawartemu w niej prawa opcji.

Nowy pociąg będzie służył do obsługi połączeń regionalnych. Tak jak poprzednio zakupione maszyny, będzie on wyposażony w klimatyzację, Wi-Fi, nowoczesny system informacji dla pasażerów oraz defibrylatory AED. Bezpieczeństwo podróżnych zapewni system monitoringu. Poza tym, pojazd będzie posiadał specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności. Przewidziano również miejsce do transportu rowerów oraz toaletę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

15 czerwca 2023 r., samorząd Województwa Pomorskiego złożył wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W przypadku przyznania środków, planowany jest pełen wykorzystanie prawa opcji i zamówienie dodatkowych 10 nowoczesnych jednostek. Takie działanie pozwoli na dalszy rozwój transportu kolejowego na Pomorzu oraz podniesienie komfortu podróży.

Zgodnie z zawartą umową, w latach 2023-2026 Nowosądecki NEWAG dostarczy co najmniej 36 nowoczesnych pociągów na Pomorze, a jeżeli dojdzie do realizacji opcji z KPO – liczba ta wzrośnie do 45. Wcześniej samorząd Województwa Pomorskiego podpisał umowy na dostawę 31 elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz 4 dwunapędowych zespołów trakcyjnych, zwanych potocznie „hybrydami”.