Susza na Pomorzu. Konieczne jest podjęcie konkretnych działań

Prognozy dotyczące opadów deszczu na Pomorzu są co najmniej niepomyślne. Przewiduje się, że w najbliższych dwóch tygodniach opady deszczu nie będą znaczące, a większe opady spodziewane są dopiero w lipcu. Dodatkowo czerwiec i sierpień mają być cieplejsze, niż wynosi norma dla tego okresu.

Pomorze ma problem

Główne problemy w regionie to spadek wilgotności gleby poniżej 30% oraz niski stan wody w rzekach. Deficyt opadów oraz zmniejszona retencja wód podziemnych przyczyniają się do wyczerpywania się zasobów wodnych. Silny wiatr dodatkowo osusza warstwę przypowierzchniową gleby, co jest niekorzystne dla roślin w okresie wegetacji. W związku z tym Pomorze musi podjąć działania, które pozwolą na zapobieganie i skuteczną walkę z suszą. To między innymi podejmowanie działań na szczeblu lokalnym i regionalnym, takich jak zarządzanie zasobami wodnymi, inwestowanie w infrastrukturę retencyjną czy promowanie zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi.

W gospodarstwach domowych zaleca się oszczędzanie wody i rzadsze strzyżenie trawników. Dłuższa trawa lepiej zatrzymuje wodę, co pozwala na posiadanie zielonego ogrodu bez konieczności częstego podlewania.