Gdańskie zabytki – Brama Mariacka

W zabudowie Gdańska rolę bardzo ważną zajmują bramy. Jest ich sporo, a każda z nich może się pochwalić pięknym wyglądem oraz ciekawą historią. W gronie tych zabytków, z których Gdańsk może być wyjątkowo dumny, znajduje się Brama Mariacka. Dlaczego w trakcie wycieczki po Trójmieście warto poświęcić tej budowli swój czas? Powodów, dla których warto Bramie Mariackiej poświęcić nieco więcej uwagi, jest sporo. Jest to ciekawy zabytek architektury, który powstał pod koniec XV stulecia. Lokalizacja przy słynnej ulicy Mariackiej sprawia, że obiekt ten jest doskonale znany turystom, którzy spacerują po gdańskiej starówce.

Na co warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na trzy herby, które zdobią fasadę tej budowli. Są to herby Rzeczypospolitej, Gdańska oraz Prus Królewskich. O tym, że brama ta pełniła dawniej ważną rolę w systemie miejskich fortyfikacji, do dziś przypominają nam doskonale widoczne otwory strzelnicze. Zabytek ten wciąż prezentuje się wspaniale, a mimo licznych prac związanych z jego zabezpieczaniem, wciąż zachwyca swą historyczną formą. Z pewnością w czasie wycieczki po Gdańsku warto znaleźć trochę więcej czasu na wizytę w zabytkowych murach.

Muzeum.

Dziś Brama Mariacka znana jest przecież nie tylko jako zabytkowa budowla, ale przede wszystkim jako siedziba Muzeum Archeologicznego. Ta wyjątkowa placówka gromadzi cenne zbiory, dzięki którym każdy z nas może w ciekawy i przyjemny sposób zapoznać się z najstarszą historią miasta. Z tego względu gorąco zachęcamy do zapoznania się z bramą Mariacką nie tylko z zewnątrz, lecz także wewnątrz!