Dwór Bractwa Świętego Jerzego w Gdańsku

Dwór Bractwa Świętego Jerzego, uznawany za jedną z najpiękniejszych budowli na terenie Gdańska – trudno się z tym nie zgodzić. Budowla ta wznosi się dumnie przy Targu Węglowym. Ten późnogotycki budynek bez wątpienia jest jedną z najcenniejszych perełek gdańskiej architektury oraz zabytkiem, któremu podczas wycieczki po tym mieście warto przyjrzeć się uważniej. Na czym polega wyjątkowość tego obiektu?

Dwór.

Dwór Bractwa Świętego Jerzego to cenna pamiątka z drugiej połowy XV wieku. Gmach ten został zbudowany przez Hansa Glothaua i pierwotnie pełnił rolę siedziby gdańskiego bractwa strzeleckiego. Wiadomo, że w murach dworu znajdowało się specjalne pomieszczenie na sprzęt strzelecki, urządzono tu również reprezentacyjną salę, w której spotykali się członkowie bractwa. W XVII wieku gmach ten zmienił swa funkcję, a miejsce strzelców zajęli kupcy. Od połowy XIX wieku obiektem tym włada miasto Gdańsk. Skutkiem tego były m. in. częste zmiany funkcji, jaką ów zabytkowy gmach miał pełnić. Był on m. in. wojskowym odwachem oraz siedzibą szkoły sztuk pięknych.

Czasy obecne.

Obecnie sprawdza się on jako siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz restauracja, do której chętnie zaglądają odwiedzający Gdańsk turyści. Dwór Bractwa Świętego Jerzego do dziś urzeka swą formą, a w jego bryle wciąż urzekają elementy typowe dla architektury flandryjskiej. Całość robi ogromne wrażenie, dzięki czemu dwór ten jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Gdańsku.