Otwarcie drogi dla 17,88-metrowych zestawów naczep

Wszystkie drogi Niemiec, bez wyjątków, otworzyły bramy dla zestawów o długości całkowitej 17,88 metra. Dodatkowo, stało się możliwe, aby te samochody ciężarowe dotarły do dodatkowych punktów przejścia granicznego z Polską, które znajdują się w pobliżu Szczecina. Wszystko to jest rezultatem zmiany przepisów wprowadzonej przez land Mecklenburg-Vorpommern (Meklemburgia-Pomorze Przednie).

Land Mecklenburg-Vorpommern był ostatnim terytorium niemieckim, które pozwalało na poruszanie się ciężarówek o długości 17,88 metrów jedynie na wyznaczonych trasach. Wcześniej panowało tam ograniczenie, które wykluczało ruch po wielu drogach bocznych oraz uniemożliwiało przejazd autostradą A11 prowadzącą do granicy w Kołbaskowie. Teraz jednak, całe te restrykcje zostały uchylone. Mecklenburg-Vorpommern zdecydowało się bowiem przyjąć te same zasady co reszta kraju i umożliwić swobodny ruch takim zestawom.

Autorytety landu uzasadniły swoją decyzję prostą logiką. Skoro inne niemieckie terytoria nie doświadczyły żadnych problemów związanych z dłuższymi naczepami, swobodne poruszanie się tych pojazdów po terenie Mecklenburg-Vorpommern nie powinno stanowić zagrożenia.