Odnowione maszyny rolnicze z XIX i XX wieku w Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie

Dwadzieścia unikatowych maszyn rolniczych, które są częścią kolekcji Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, przeszły proces konserwacji. Wszystkie te eksponaty są częścią większej zbiorów muzeum, który składa się z około 100 różnych urządzeń, w tym tych z XIX i początku XX wieku.

Jak informuje Anna Uszyńska, etnograf pracujący w muzeum, kolekcja obejmuje szeroki zakres sprzętu rolniczego i gospodarskiego. Znajdują się tam zarówno maszyny napędzane siłą koni, jak i te wykorzystujące silniki. Wśród nich są unikatowe na skalę europejską egzemplarze. Kolekcja obejmuje maszyny do różnorodnych procesów rolniczych: uprawy ziemi, siewu, pracy polowej, zbiorów plonów, młócenia oraz czyszczenia i segregacji ziarna. Jest tam też sprzęt do przygotowywania paszy. Do kolekcji należą także różne typy silników i kieratów.

Większość z tych maszyn została wyprodukowana przed II wojną światową i pochodzi z Niemiec. Kolekcja jest jednak uzupełniana polskimi egzemplarzami z okresu powojennego, które były używane przez ludność osiedloną na tych terenach po 1945 roku. Szczególnie cenne są młocarnie, których w muzeum można znaleźć aż 14 sztuk.

Na terenach Pomorza powszechne były maszyny rolnicze z takich firm jak Georg Stoebke z Darłowa, Gustav Denzer ze Słupska czy Friedrich Segler ze Sławna (założony w 1911 roku), oraz Darłowska Fabryka Narzędzi i Maszyn Rolniczych (założona w 1875 roku). Po 1968 roku popularna stała się też Fabryka Maszyn Rolniczych Famarol, a także producenci tak jak KH Lohr Co z Monachium.