Pierwsze egzemplarze pociągów Impuls od Newag rozpoczęły kursowanie na pomorskich torach

W ten czwartek, pomorska sieć kolejowa zyskała nowych pasażerów w postaci dwóch pierwszych pociągów Impuls. Te pojazdy to początek floty składającej się z 31 jednostek, za które samorząd województwa pomorskiego zapłacił ponad miliard złotych producentowi – firmie Newag z Nowego Sącza. Ponadto prezes tego przedsiębiorstwa podczas pobytu w Gdańsku skomentował sprawę „hakerskiego ataku”, którą obecnie roztrząsają media.

Wizja rewolucji taborowej na przestrzeni najbliższych trzech lat dla pomorskiej kolei staje się rzeczywistością. Już w czwartek pierwsze dwa pociągi Impuls rozpoczęły swoje regularne kursy w ramach Szybkiej Kolei Miejskiej. Pozostałe egzemplarze z zamówienia, kolejnych sześć, mają stopniowo dołączyć do nich na trasach SKM do 20 grudnia bieżącego roku.

W marcu ubiegłego roku marszałek województwa ogłosił przetarg na dostawę 31 nowych jednostek pociągów. Proces ten miał dwie części i fazy. Pierwsza z nich dotyczyła zakupu jednego pociągu przeznaczonego do ruchu regionalnego, z prawem opcji na zakup dodatkowych 10 sztuk. Druga część obejmowała zakup jednego składu do ruchu aglomeracyjnego, z możliwością nabycia kolejnych 19 maszyn. W marcu bieżącego roku podjęto decyzję o wykorzystaniu pełnej opcji i zakupie wszystkich pociągów, czego efektem było zawarcie umowy pomiędzy samorządem a firmami Newag i SKM.