Pożyczka na dowód pozwala szybko uregulować pilne wydatki. Odpowiadamy, czym jest pożyczka na dowód, czy można ją traktować jako alternatywę dla kredytu konsolidacyjnego oraz jak łatwo oddać pożyczone pieniądze
Pożyczka na dowód a wiarygodność pożyczkodawcy
Zanim podpiszesz umowę o pożyczkę na dowód, warto sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy. Można zweryfikować jego obecność w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego, na porównywarkach pożyczek, w stowarzyszeniach branżowych oraz przeczytać opinie klientów na jego temat.
Jeżeli cokolwiek wzbudzi Twoją wątpliwość, to warto to wyjaśnić na infolinii pożyczkodawcy, a gdy się to nie uda, to po prostu zrezygnować z usług danej firmy.
Pożyczka na dowód a umowa pożyczki
Istnieje kilka ważnych punktów, na które trzeba zwrócić uwagę, podpisując umowę o pożyczkę na dowód. W Krajowym Rejestrze Sądowym sprawdź, czy po podanym w umowie numerem NIP kryje się ta sama co w umowie nazwa oraz adres firmy.
Zweryfikuj także, czy zapisane koszty pożyczki na dowód zgadzają się ze wstępną propozycją, czy nie zostały doliczone dodatkowe opłaty.
Nie możesz pominąć również punktu, który mówi o tym, jakie konsekwencje czekają Cię w przypadku opóźnienia w spłacie. Dzięki temu dowiesz się, na co ewentualnie się przygotować i jak postępować.
Ważne także jest, aby sprawdzić, czy pożyczkodawca nie wymaga zastawu, czyli zabezpieczenia spłaty pożyczki w postaci zajęcia Twojego majątku. Jednym zabezpieczeniem powinny być Twoje dochody.
Pożyczka na dowód a kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy, który bierze się na spłatę zobowiązań. Dzięki niemu wszystkie swoje kredyty czy pożyczki można przenieść do jednego banku i wygodniej płacić jedną ratę zamiast kilku. Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania można także zmniejszyć miesięczną płatność.
Kredy konsolidacyjny pozwala odciążyć budżet i łatwiej jest spłacać obecne zobowiązania. Pożyczkę na dowód lepiej jest jednak wykorzystać na sfinansowanie pilnych wydatków, a nie po to, aby spłacać zaciągnięte już pożyczki. Może to bowiem prowadzić do rolowania długu i wpadnięcia w poważne kłopoty finansowe.
Z obu produktów warto więc korzystać, ale w innych sytuacjach.
Kiedy kredyt konsolidacyjny się opłaca?
Głównym celem zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego jest obniżenie swoich miesięcznych zobowiązań, aby lżej było je spłacać. Warto jednak pamiętać, że gdy zdecydujesz się na taki produkt w celu obniżenia rat, to będzie się to wiązało z wydłużeniem okresu kredytowania.
A im dłużej korzystasz z pieniędzy banku, tym więcej to będzie kosztowało.
Pożyczka na dowód czy systematyczne oszczędzanie?
Oczywiście taniej jest wybrać systematyczne oszczędzanie, bo za pożyczkę trzeba zapłacić odsetki i prowizję. Jednak nie zawsze jest to możliwe, aby poświęcać kilka miesięcy na gromadzenie oszczędności.
Wyobrażasz sobie, co by było, gdyby trzeba było czekać aż zbierzesz oszczędności na naprawę cieknącej pralki? Wadliwe urządzenie zalałoby mieszkanie Twoje i sąsiadów z dołu!
Pilne wydatki nie mogą więc czekać i wtedy pożyczka na dowód jest koniecznością.