Rozwój infrastruktury drogowej w województwie pomorskim: Kompleksowe prace nad 70-kilometrową trasą S6

Jak się okazuje, na terenie województwa pomorskiego trwają intensywne prace budowlane nad całkowitą trasą S6. Rozpoczęcie prac nad ostatnim etapem tego projektu, czyli odcinkiem od zakończenia obwodnicy Słupska do Bobrownik, jest efektem decyzji ZRID wydanej przez wojewodę pomorskiego. W rezultacie, ponad 70 kilometrów nowej drogi ekspresowej powstaje na Pomorzu, mającej na celu stworzenie połączenia między Szczecinem a Trójmiastem.

Podkreślono, że aktualne prace nad drogą ekspresową wpisują się w istotną rolę tej trasy w kontekście międzynarodowych dróg komunikacyjnych. Stanowi ona bowiem część europejskiej trasy E28. W skali naszego kraju, mówimy tutaj o drodze o długości 480 kilometrów, rozciągającej się od Kołbaskowa na granicy państwa aż do Gdańska. Nowy odcinek S6 podejmie również zadanie poprawy komunikacji drogowej pomiędzy portami – Świnoujście, Gdańsk i Gdynia.

Planowany budżet na realizację projektu S6 na odcinku od Słupska do Bożepola Wielkiego wynosi ponad 2,5 mld złotych. Istotnym elementem całego przedsięwzięcia jest także budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej, która jest niezwykle ważna z punktu widzenia mieszkańców Trójmiasta. Zadanie to zostało podzielone na dwa etapy: Chwaszczyno – Żukowo (OMT 1) oraz Żukowo – Gdańsk Południe (OMT 2).