Dieta jabłkowa: korzyści i przeciwwskazania.

Zapewne słyszeliście o kontrowersyjnej diecie jabłkowej. Dieta ta ma swoich zwolenników i przeciwników, bo obok jej zalet są też tacy, którzy bronią, że ma ona przeciwwskazania. Dieta ta opiera się na wielorakich właściwościach odżywczych jabłka, a także na uczuciu sytości, które ono wywołuje, zapobiegając przejadaniu się.
Czas diety nie powinien trwać dłużej niż tydzień, podczas którego możemy jeść tylko jabłka i od czasu do czasu niskokaloryczne potrawy, takie jak indyk, chleb razowy, odtłuszczone mleko, biały ser, płatki śniadaniowe, marchew czy seler. Niezbędne jest picie minimum 2 litrów wody dziennie, ponieważ jabłko jest owocem absorbującym płyny.

Korzyści wynikające z diety jabłkowej.

Dieta jabłkowa pomaga nam oczyścić układ pokarmowy, usuwając nadmiar toksyn i tłuszczów, dlatego doskonale sprawdza się w przypadku bólów brzucha, wymiotów i biegunek. Zwalcza również zaparcia i anemię, obniża poziom cholesterolu i reguluje poziom trójglicerydów. Zalecany jest również w leczeniu chorób reumatycznych.
Owoc ten jest również bardzo skuteczny w zmniejszaniu niepokoju i stresu, ponieważ ma działanie relaksujące. Doskonale odżywia skórę, dlatego zwalcza takie choroby skóry jak zapalenie skóry, trądzik czy suchość. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy zalecany jest również do łagodzenia oznak starzenia się. Mówi się również, że jabłka sprzyjają koncentracji i aktywności mózgu, zwalczając bóle głowy i migreny. Zalecany jest również w przypadku cukrzycy, a także w walce z niepokojem, bezsennością i gorączką.
Podczas stosowania tej diety powinniśmy unikać zarówno sportu, jak i siedzącego trybu życia, stawiając na umiarkowaną aktywność fizyczną, np. codzienny półgodzinny spacer. Musimy również wystarczająco dużo odpoczywać, śpiąc minimum osiem godzin, i zachować ostrożność przy łączeniu różnych pokarmów.

Przeciwwskazania do stosowania diety jabłkowej.

Istnieją eksperci, którzy zdecydowanie odradzają dietę jabłkową, gdyż owoc ten, mimo że posiada wiele składników odżywczych, nie pokrywa wszystkich potrzeb naszego organizmu. Na przykład, nie zawiera białka, więc nie pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Dlatego waga, którą tracimy będzie należała do tej masy, którą bardzo łatwo odzyskamy po zakończeniu diety.
Z drugiej strony, nie zawsze jest to skuteczne, są ludzie, którzy nie tracą na wadze podczas tego procesu. Co więcej, jest to dieta zbyt monotonna, która może wywoływać w nas niepokój i popychać do kompulsywnego jedzenia innych pokarmów. Niektórzy ludzie nawet przybierają na wadze z powodu nieskuteczności tej diety.

W każdym razie, jeśli zastanawiamy się nad rozpoczęciem tej diety, najlepiej skonsultować się z ekspertem. Będą oni w stanie doradzić nam i powiedzieć, co jest najlepsze dla naszego zdrowia.