Ile kosztuje ubezpieczenie ubezpieczenie OC w Gdańsku?

Ubezpieczenie OC jest niezbędne dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Posiadanie samochodu osobowego wiąże się więc z coroczną koniecznością dokonywania opłaty tytułem składki OC. Podstawowe ubezpieczenie pojazdu (OC-ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody) swoim zakresem obejmuje podstawowe świadczenie w razie spowodowania zdarzenia drogowego z udziałem innego uczestnika ruchu. Kierowcy w Gdańsku, jednym z największych, polskich miast muszą liczyć się z wysokimi składkami ubezpieczeniowymi, kształtowanymi przez wiele czynników. 

Ubezpieczenie OC Gdańsk-czy jest drogo?

Ubezpieczenie OC Gdańsk jest najdroższym w kraju. Czy specyfika dużego miasta, zlokalizowanego w jednej z największych aglomeracji w Polsce, leżącego nad morzem ma istotne znaczenie dla ustalenia składek OC? Ubezpieczenie obowiązkowe OC średnio kosztuje około 800 zł dla jednorocznego okresu ubezpieczeniowego i jest kwotą o kilkadziesiąt złotych wyższą w porównaniu do kosztów ubezpieczenia OC, wymaganą w Warszawie, Poznaniu i Krakowie oraz o prawie 200 zł wyższą w zestawieniu z regionami, w których jest najtaniej (Opolszczyzna, Świętokrzyskie). Ubezpieczenie OC w Gdańsku jest kosztowne, a jego cena zależy ostatecznie od szeregu czynników i możliwości skorzystania z atrakcyjnych zniżek, oferowanych w porównywarkach internetowych oraz przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie OC w Gdańsku-co wpływa na cenę?

Na koszt ubezpieczenia OC w Gdańsku bez wątpienia wpływa historia bezszkodowej jazdy. Jeśli osoba, planująca zakup OC nie ma na koncie kolizji i wypadku drogowego, a także mandatów i punktów karnych, związanych z łamaniem przepisów ruchu drogowego, może skorzystać z dobrych warunków zakupu OC. Na wysokość składki ubezpieczenia OC Gdańsk wpływa ponadto doświadczenie za kierownicą-im dłużej posiadasz prawo jazdy i opłacasz składkę OC (najlepiej powyżej dziesięciu lat), tym niższą składkę wyliczą. Koszt ubezpieczenia OC w Gdańsku zależny jest również od:

  • rocznika,
  • typu pojazdu,
  • pojemności silnika samochodu oraz
  • sposobu jego przechowywania podczas przerw w prowadzeniu (ważne, czy samochód jest garażowany, czy parkowany na osiedlu),
  • doświadczenia głównego kierowcy,
  • historii ubezpieczeniowej oraz dotyczącej mandatów i punktów karnych,
  • sytuacji rodzinnej właściciela.

Samo OC Gdańsk, czy opłaca się ubezpieczenie AC?

Składka ubezpieczeniowa podstawowego OC, uwzględniająca ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowym, podstawowym ochrony ubezpieczeniowej, wymaganej przepisami prawa. Jeśli właściciel pojazdu decyduje się na poszerzenie zakresu ubezpieczenia, obowiązującego usługę assistance lub ubezpieczenie AC musi liczyć się z koniecznością poniesienia wyższej opłaty. Ubezpieczenie AC, dotycząc ochrony na wypadek uszkodzenia lub kradzieży pojazdu jest w tym przypadku najdroższym elementem składki ubezpieczeniowej, a jego dodanie do szacunkowego wyliczenia potrafi zmienić ogólną kwotę ubezpieczenia rocznego o blisko 100%. Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, jednak jego zakup polecany jest właścicielom pojazdów nowych oraz nie starszych niż pięcioletnie. Ubezpieczenie OC Gdańsk wraz ze składką AC może wynieść przeciętnie około 1000 zł jednak w razie kolizji nowszego pojazdu jest jednak opłacalne wykupienie AC. Koszt naprawy elementu karoserii lub układu, stanowiącego mechanizm pojazdu może kilkukrotnie przewyższać koszt składki na ubezpieczenie AC. Warto porównać ceny ubezpieczycieli i wybrać niekoniecznie najniższą, ale zawierającą najkorzystniejszy zakres ubezpieczenia.