Jakie są różnice między szczoteczką elektryczną a soniczną?

Odpowiednia higiena jamy ustnej ma duże znaczenie dla zdrowia naszych zębów i dziąseł. Dlatego dobrze jest korzystać z najnowszych osiągnięć techniki i dbać o naszą jamę ustną najlepiej jak potrafimy. Z pomocą przychodzą nam szczoteczki elektryczne i szczoteczki soniczne. Jeśli właśnie szukasz swojej szczoteczki elektrycznej, nie wiesz jaką wybrać, to nasz artykuł będzie dla ciebie pomocny.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • szczoteczka soniczna czy elektryczna?
  • czym się różni szczoteczka soniczna od szczoteczki elektrycznej
  • jak wybrać szczoteczkę elektryczną
  • na to zwracać uwagę wybierając szczoteczkę soniczną
  • czy akcesoria do szczoteczki elektrycznej poprawiają skuteczność mycia zębów

Poszukując swojej pierwszej szczoteczki elektrycznej z pewnością czujesz się nieco zagubiony. Na rynku jest wiele modeli szczoteczek elektrycznych, które posiadają różny tryb działania, ilość obrotów na minutę, wiele innych parametrów technicznych o których nie masz pojęcia. Jednak nim zaczniesz wybierać konkretny model, dowiedz się jak w ogóle działa szczoteczka elektryczna i dlaczego warto jej używać.

Czy szczoteczki elektryczne to szczoteczki soniczne?

Jak się okazuje pytanie z nagłówka nie jest bezpodstawne. Bardzo wiele osób myli szczoteczki elektryczne ze szczoteczkami sonicznymi. Wynika to z prostego względu – każda szczoteczka soniczna jest szczoteczką elektryczną, ale nie każda szczoteczka elektryczna jest szczoteczką soniczną. Szczoteczka soniczna to taka, która podczas pracy emituje falę dźwiękową o częstotliwości 260 Hz, a szczoteczka elektryczna to po prostu ogólna nazwa dla szczoteczek o napędzie elektrycznym. Dodatkowo ważne jest to jaki kształt główki ma nasza szczoteczka.

Zacznijmy od tego, że na rynku spotkamy się ze szczoteczkami elektrycznymi bądź szczoteczkami sonicznymi na baterie lub akumulatorowe, które możemy naładować. Drugą ważną kwestią jest kształt główki. Najpopularniejszy model szczoteczki elektrycznej (nie sonicznej) to model z okrągłą główką. To jego najczęściej wybieramy do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Z kolei szczoteczka soniczna ma główkę w kształcie podłużnym, łudząco podobnym do szczoteczki manualnej. Co jeszcze różni oba te rodzaje szczoteczek? Przede wszystkim ilość obrotów na minutę. Klasyczne szczoteczki elektryczne (np. szczoteczki elektryczne Oral-B)mają mniejszą ilość obrotów (ok. 9-10 tys. obrotów na minutę), natomiast szczoteczki soniczne o najwyższej klasie technologicznej charakteryzują się wysoką ilością obrotów (nawet do 35 tys. obrotów na minutę). Dodatkowo oba rodzaje tych szczoteczek mogą mieć różne tryby działania i ilość tych trybów dostępnych w jednym modelu szczoteczki. To jaki model wybierzemy zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Wybór szczoteczki elektrycznej lub sonicznej warto również skonsultować z naszym lekarzem stomatologiem, bowiem nie wszyscy lekarze dentyści zalecają każdemu pacjentowi używanie szczoteczek tego typu. Wszystko zależy od stanu naszych dziąseł oraz zębów. Przy niektórych chorobach jamy ustnej nie jest wskazanie używanie szczoteczki mechanicznej zamiast szczoteczki manualnej. Załóżmy jednak, że czytając ten artykuł jesteś osobą, która nie ma przeciwwskazań do używania szczoteczki elektrycznej bądź szczoteczki sonicznej.

Szczoteczka soniczna, a elektryczna – różnice w budowie

Jak już wspominaliśmy szczoteczka soniczna może mieć inny kształt główki niż szczoteczka elektryczna. Szczoteczki elektryczne mają najczęściej okrągłą główkę, szczoteczki soniczne (np. szczoteczka soniczna Oral-B) natomiast mogą mieć główkę okrągłą lub bardziej podłużną. Zależy to od tego, jaki model wybierzemy. Tak naprawdę wybór jest kwestią bardzo indywidualną. Wybór może być różny w zależności od naszych preferencji i np. wrażliwości naszych dziąseł. Niektóre szczoteczki elektryczne mają dodatkowe tryby działania, w tym tryb łagodnego czyszczenia. Mogą również mieć na przykład tryb codziennego czyszczenia, tryb intensywnego czyszczenia, bądź nawet tryb wybielania zębów. Ilość trybów zależy od zaawansowania technologicznego modelu. Szczoteczki mogą różnić się także tym, w jaki sposób są ładowane, a także wyświetlaczem. Bardzo zaawansowane modele mają już elektroniczny wyświetlacz, a nawet aplikację mobilną i łączność z telefonem. Starsze i tańsze modele tego nie posiadają.

Każda z tych szczoteczek ma włącznik i wyłącznik, przełącznik trybów oraz ładowarkę. Co ciekawe, część szczoteczek może być szczoteczkami na baterie, które co jakiś czas wymieniamy lub może być szczoteczką z akumulatorem, ładowaną przy pomocy ładowarki, w podobny sposób jak telefon komórkowy. W zależności od modelu bateria może wytrzymywać krócej lub dłużej i czas ładowania także może się różnić. Jeśli chcemy mieć bardzo wydajną szczoteczkę o krótkim czasie ładowania warto zainwestować w bardziej zaawansowany model.

Dodatkowo warto też pamiętać o tym, że szczoteczka soniczna czyszcząc wykonuje więcej obrotów na minutę niż szczoteczka elektryczna do zębów, więc jeśli mamy bardzo wrażliwe zęby lub dziąsła dobrze jest dopasować ilość ruchów do stanu naszych dziąseł i zębów. Trzeba mieć na uwadze, że sposób mycia zębów szczoteczką soniczną i szczoteczką elektryczną różni się między sobą. Szczotkując zęby szczoteczką soniczną musimy dodatkowo wykonać tak zwany ruch wymiatający, który pozwala na lepsze kontakt włókien szczoteczki z zębami, co poprawia jakość czyszczenia. Z kolei używając szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych ruchów. Wystarczy przyłożyć główkę szczoteczki do każdej powierzchni zęba, zarówno zewnętrznej i wewnętrznej na około 2-3 sekundy i przenosić na następną powierzchnię.

Aby dobrze wyszczotkować zęby do dobrze dobranej szczoteczki do zębów trzeba także kupić odpowiednią pastę. Teoretycznie większość szczoteczek sonicznych i elektrycznych z okrągłą główką dostosowana jest do używania zwykłych past do zębów. Jednak producenci sugerują by wybierać dedykowane produkty do mycia zębów przy użyciu szczoteczek elektrycznych i sonicznych. Chodzi głównie o konsystencję pasty, która powinna być dość gęsta. Najlepiej, gdy ma postać żelu, by lepiej docierać do wszystkich powierzchni i czyścić nasze zęby z płytki bakteryjnej.

Posiadając szczoteczkę elektryczną lub szczoteczką soniczną warto pamiętać o właściwej konserwacji tego sprzętu. Należy cyklicznie, według zaleceń producenta wymieniać nakładkę z główką na nową tak, by efektywnie czyścić zęby, ponieważ główka z biegiem czasu zużywa się i nie jest już tak efektywna jak na początku. Dodatkowo należy co 2-3 tygodnie ładować naszą szczoteczkę przez mniej więcej 12 do 16 godzin, w zależności od modelu, by ta znów mogła przez kilka tygodni dzielnie nam służyć.

Pamiętajmy też o tym, że używanie właściwej szczoteczki do zębów elektrycznej bądź sonicznej, dobrze dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb, wraz z właściwą pastą to nie wszystko. Warto pamiętać o regularności mycia zębów, czyli robić to minimum 2 razy dziennie lub po każdym obfitym posiłku, w miarę możliwości. Dodatkowo mamy także do wykorzystania płyny do płukania jamy ustnej, które wraz z zastosowanymi powyżej środkami będą stanowić bardzo dobrą ochronę naszych zębów, dziąseł oraz języka. Dzięki temu zadbamy skutecznie o naszą płytkę nazębną i zachowamy właściwą higienę jamy ustnej.