Podsumowanie wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego na terenie województwa pomorskiego

Po przeprowadzonych wyborach do Parlamentu Europejskiego, w świetle oficjalnych wyników, najwięcej poparcia wśród wyborców z Pomorza zdobyła Koalicja Obywatelska. Ich udział głosów wyniósł nieco ponad połowę, dokładniej 51,06%. Na kolejnym miejscu uplasowało się ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło poparcie 28,07% wyborców. Trzecie miejsce na podium zajął ruch Konfederacja z wynikiem 9,37% oddanych głosów.

Następnie w rankingu znalazły się partie Trzecia Droga i Lewica, które uzyskały odpowiednio 5,40% oraz 4,65% głosów. Kolejne miejsca zajęli Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 1,13% oraz PolExit z udziałem 0,33% głosujących. Ogólna frekwencja podczas wyborów na terenie województwa pomorskiego wyniosła 42,61%.

Wśród kandydatów najwyższe poparcie uzyskała Magdalena Adamowicz kandydująca z drugiego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 1. Oddano na nią aż 204 207 głosów. Kolejne miejsce zajął Janusz Lewandowski, również reprezentujący KO, na którego wyborcy oddali 133 444 głosów.

Zwraca uwagę wynik Piotra Müllera, byłego rzecznika rządu. Startując z czwartego miejsca w okręgu obejmującym województwo pomorskie na liście PiS, udało mu się przegonić polityków z wyższych miejsc na liście, takich jak Anna Fotyga, Jarosław Sellin czy Kazimierz Smoliński. Müller prawdopodobnie jest jedynym kandydatem z listy PiS, który zdobył mandat.