Problematyka dzikich przejść kolejowych na terenie województwa pomorskiego

Dla wielu osób stanowią zakazane, ale chętnie wykorzystywane skróty, szczególnie przy większych stacjach i małych przystankach. Zakład Linii Kolejowych z siedzibą w Gdyni podaje, że na obszarze województwa pomorskiego funkcjonuje aż 400 nielegalnych przejść przez tory. Niestety, co roku na wielu z nich dochodzi do tragicznych wypadków.

Podczas dyżuru na stacji w Słupsku, dwaj strażnicy z Straży Ochrony Kolei obserwują pasażerów korzystających z nielegalnego przejścia. Przejście to, ogrodzone szlabanami i barierkami, jest często wybierane przez podróżujących trasą Ustka-Słupsk. Mimo jasno postawionego zakazu, codziennie przechodzi tamtędy wiele osób. Zwykle nie prowadzi to do żadnych konsekwencji, lecz kiedy obecni są strażnicy SOK-u, mandaty są nieuniknione.

Tym razem uwagę strażników przyciągnęli dwaj młodzieńcy. Ominęli szlaban i skierowali się w stronę peronów. Chwilę wcześniej, tor który pokonali mimo zakazu, pokonywał pociąg Intercity. Strażnicy nie przeoczyli tego i nałożyli na nich mandat. Inni pasażerowie, obserwując sytuację, zdecydowali się na drogę legalną. Przenosząc swoje bagaże, udali się w kierunku dworca, aby tam pokonać schody i bezpiecznie dotrzeć na teren stacji.