Żywioł na Pomorzu: zniszczenia i przerwy w dostawie prądu

Mieszkańcy Pomorza 20 oraz 21 października otrzymali powiadomienie SMS od RCB informujące o prognozowanym silnym wietrze i potencjalnych problemach z dostawą energii elektrycznej. W tej sytuacji postanowiliśmy przyjrzeć się skutkom zniszczeń, które w tym czasie przyniósł żywioł.

Informacje na temat interwencji oraz powstałych szkód dostarczył rzecznik gdańskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej – Łukasz Płusa.

Statystyki związane ze zdarzeniami atmosferycznymi są następujące: noc z 20 na 21 września zaowocowała 46 incydentami. Najwięcej z nich miało miejsce w powiecie wejherowskim i kartuskim, gdzie odnotowano po 7 zdarzeń. W Gdyni natomiast strażacy musieli interweniować 6 razy.

Poranne godziny 21 września przyniosły dodatkowo 16 interwencji straży pożarnej. Najbardziej aktywny okazał się powiat pucki, gdzie stwierdzono 4 takie sytuacje. Natomiast powiaty słupski i lęborski zanotowały po 3 interwencje.

Większość działań ratowniczych polegała na usuwaniu skutków silnego wiatru, przede wszystkim obalonych gałęzi i konarów drzew.