Zmiana schematu ruchu na węźle Kowale Obwodnicy Trójmiasta: tymczasowe ronda mogą okazać się stałym rozwiązaniem

W najbliższym czasie wiążą się znaczące zmiany z organizacją ruchu drogowego na zjazdach z węzła Obwodnicy Trójmiasta w miejscowości Kowale. W ramach tych zmian, planowane jest wprowadzenie trzech tymczasowych rond, które mają za zadanie ułatwić i usprawnić przepływ pojazdów. Wiele osób za kółkiem ma nadzieję, że to tymczasowe rozwiązanie stanie się częścią stałej infrastruktury drogowej.

Węzeł w Kowalach na Obwodnicy Trójmiasta jest jednym z punktów, które regularnie doświadczają problemu zatorów drogowych. Sytuacja ta jest szczególnie skomplikowana od około roku, kiedy to tuż obok rozpoczęto prace budowlane nad Obwodnicą Metropolitalną Trójmiasta. Efektem tych działań jest fakt, że pokonanie odcinka węzła Kowale może zająć kierowcom nawet kilkadziesiąt minut, niezależnie od kierunku jazdy.

Na okres zbliżających się ferii zimowych, decydenci z gminy Kolbudy, na terenie której znajdują się Kowale, wraz z konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia, odpowiedzialnym za budowę wspomnianego odcinka Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, przygotowali plan utworzenia tymczasowych rond w obrębie węzła. To rozwiązanie ma stanowić odpowiedź na problem nagminnych korków na tym obszarze.