Odchudzanie. Dieta doktora Sheltona.

Czy znacie dietę doktora Sheltona na odchudzanie? Była ona jedną z pierwszych, która promowała dysocjację pokarmów, łącząc je w taki sposób, abyśmy stracili na wadze. Polega ona na tym, że nie miesza się pokarmów o kwaśnym odczynie z innymi o wysokiej zawartości białka, co sprzyja dobremu trawieniu.

Klucz do diety dra Sheltona.

Jeśli chodzi o klucz do diety dr Sheltona na odchudzanie, należy pamiętać o następującym podziale pokarmów.
1. Wysoka zawartość białka: mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych, zboża, mleko, orzechy i oliwki.
2. Wysoka zawartość węglowodanów: zboża, skrobia, suszone nasiona roślin strączkowych, banany, cukier biały i brązowy, miód, syropy, śliwki, czarne winogrona, figi, słodkie owoce, suszone nasiona roślin strączkowych i ziemniaki.
3. Wysoka zawartość tłuszczu: masło, margaryna, tłuste mięsa, kiełbasy, orzechy, kremy i oleje.
4. Owoce o wysokiej zawartości kwasu: owoce cytrusowe, ananas, owoce zielone, pomidory, śliwki, gruszki, morele, brzoskwinie, jabłka, owoce półkwaśne i wiśnie.
5. Niska zawartość cukru: seler, sałata, kapusta, brokuły, szpinak, cebula, kabaczek, arbuz, melon, czosnek, rzepa, ogórek, bakłażan, pietruszka, brukselka i endywia.
Według diety odchudzającej dr Sheltona, łatwe trawienie zależy od kombinacji pokarmów, które spożywamy. Mówi się, że w ten sposób można uniknąć zaburzeń odżywiania. Reżim ten wskazuje, że powinniśmy jeść oddzielnie pokarmy bogate w białko i te z wysokim poziomem węglowodanów. Podobnie, nie wolno mieszać pokarmów kwaśnych z pokarmami bogatymi w białko.
Dieta ta zaleca spożywanie kwaśnych owoców na śniadanie około godziny 08:00 i obiad na bazie węglowodanów około godziny 12:00 lub 13:00. Kolacja spożywana jest około 19:00 lub 20:00 i składa się z pokarmów bogatych w białko.
Dzięki tym wzorcom dieta dr Sheltona ma na celu uniknięcie problemów trawiennych, bólów głowy, wahań nastroju i otyłości, a także sprzyjać koncentracji fizycznej i intelektualnej.
Zgodnie z tą metodyką możemy łączyć ze sobą owoce, a także warzywa z tłuszczami, olejami, zbożami i jajkami. Dozwolone jest również łączenie serów z kwaśnymi owocami oraz tłuszczów i olejów ze skrobią i warzywami.
Z drugiej strony, zabronione jest mieszanie mleka z owocami, zbożami, skrobią, chlebem, ziemniakami i białkami. Nie powinniśmy też jeść warzyw z białkami, owoców, kwasów i cukru. Tłuszcze i oleje są niedopuszczalne z białkami, natomiast jaj nie można łączyć ze skrobią, kwaśnymi pokarmami, słodyczami, masłem, bekonem i olejem. Sery nie mogą być mieszane z warzywami, skrobią i białkami.
Ogromną zaletą diety odchudzającej dr Sheltona jest to, że dzięki niej szybko tracimy kalorie, a kontrolując poziom tkanki tłuszczowej, pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia. Jednak jego niski poziom kalorii może powodować poważne zagrożenia dla zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie przedłużać go na dłużej niż 14 dni. Najlepiej jest skonsultować się z dietetykiem przed rozpoczęciem diety.