Stargard – perła gotyku ceglanego Pomorza Zachodniego

Pomorze Zachodnie skrywa w sobie bogactwo historycznej architektury i walorów przyrodniczych.
Szczególnie godnym polecenia jest trzecie do wielkości miasto województwa – Stargard, malowniczo położony na nizinie, w pobliżu jednego z większych jezior kraju – Miedwie.

Ważny punkt na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego

Z myślą o usprawnieniu logistyki turystycznej i organizacji przepływu turystów w basenie Morza Bałtyckiego stworzono trasę turystyczną dedykowaną turystyce kulturowej, która obejmuje miasta zasobne w zabytki architektury gotyckiej, znajdujące się przede wszystkim w Niemczech i Danii, a także w Polsce. Kiedyś do tego szlaku zaliczane były stolice Krajów Bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii).

Najcenniejsze zabytki Stargardu

Pomimo znacznych zniszczeń powstałych w wyniku działań militarnych II wojny światowej, Stargard zachował w bardzo dobrym stanie większość cennych zabytków i średniowieczny system murów miejskich. Wzdłuż nich ciągną się urokliwe tereny zielone i alejki parkowe doskonałe do romantycznych spacerów. Na ul. Warownej (w pobliżu baszty Morze Czerwone) znajdują się kilka knajp i restauracji.

Największą wartością historyczną odznacza się Kolegiata NMP Królowej Świata. Spektakularna zarówno dzięki rozmiarom jak i kunsztownej formie architektonicznej. Wnętrze świątyni wyróżnia się piękną surowością i unikatowym sklepieniem gwiaździstym nawy głównej. Zabytek został wpisany na listę Pomników Historii, co dobitniej świadczy o jego historycznym znaczeniu. Na szczycie wieży kościelnej znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać malowniczą, rozległą panoramę miasta.

Równie ważnym przykładem gotyckiej architektury sakralnej jest kościół pod wezwaniem św. Jana o wieży liczącej bagatela 99m. Do najcenniejszych elementów wyposażenia świątyni należy tzw. Poliptyk Świętojański, przedstawiający między innymi sceny ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Prawdziwym ewenementem architektonicznym na skalę europejską stanowi Brama Młyńska, która jest jedyną w Polsce i jedną z trzech w Europie zachowanym bram wodnych. W przeszłości Stargard jako miasto należał do Ligi Hanzaetyckiej, czyli handlowej unii miast zlokalizowanych w zlewisku Morza Bałtyckiego. To właśnie przez tę bramę przepływały niegdyś barki ze zbożem i solą.

Jeśli nigdy nie odwiedziłeś Stargardu, hipnotyzującego swoim architektonicznym pięknem, to warto to uczynić. Na Twojej turystycznej mapie pojawi się kolejny ważny punkt, a kontakt z miastem na długo zostanie w pamięci.