Z czego słynie gdańska starówka? Atrakcji jest więcej niż myślisz!

Ta historyczna część Gdańska każdego roku urzeka setki turystów wyjątkową architekturą i klimatem. Zwiedzając stolicę Pomorza i okolice wiele osób właśnie tu rozpoczyna swoją turystyczną trasę. Które z jej punktów są najbardziej reprezentacyjne i jakie tajemnice w sobie kryją? Starówka w Gdańsku może cię zaskoczyć!

Trakt Królewski – główna trasa turystyczna w Gdańsku

W rzeczywistości Trakt Królewski stanowi oś całej gdańskiej starówki. Dawniej odbywały się tutaj uroczyste wjazdy polskich monarchów do miasta. Idąc wzdłuż drogi można z łatwością dotrzeć do Motławy, mijając po drodze architektoniczne perełki w stylu renesansowym.

Brama Wyżynna z XVI wieku to pozostałość fortyfikacji obronnych. Wcześniej te rolę pełnił zespół przedbramia z XIV wieku, przebudowany po wzniesieniu Bramy Wyżynnej na Katownię z Wieżą Więzienną. Obecnie można oglądać tu najpiękniejsze okazy bursztynów. Innym punktem wartym uwagi jest Złota Brama z typowymi dla renesansu niderlandzkiego zdobieniami. Mieści się tu także Długi Targ czy Dwór Artusa.

Pobrzeże i Brama Mariacka

Jeżeli na turystyczny wyjazd wybierasz Gdańsk, parking w pobliżu starówki będzie idealnym rozwiązaniem. Najważniejsze zakątki zwiedza się tu wyłącznie na własnych nogach. Tam, gdzie szczególnie warto dotrzeć, to Długie Pobrzeże – nadwodny deptak, który zaczyna się tuż za Zieloną Bramą i przechodzi wzdłuż Motławy. Znajduje się tu Brama Mariacka, dzięki której z nabrzeża można dostać się ulicę Mariacką prowadzącą bezpośrednio do Bazyliki Mariackiej. To jeden z najważniejszych skarbów miasta, a jednocześnie największa ceglana budowla na świecie.

Wokół Starego Miasta…

Po spacerze Traktem Królewskim można wrócić na ul. Szeroką i zwiedzić okolice starówki. Przy ulicy Rajskiej zaaranżowano np. skwerek idealny na odpoczynek – plac im. Jana Heweliusza, znanego astronoma. W pobliżu mieści się także Kościół św. Katarzyny, w którym często odbywają się imprezy muzyczne.

To tylko niektóre z punktów w pobliżu starówki na turystycznej mapie Gdańska. Zanim wybierzesz się na wycieczkę, sprawdź także inne rejonu stolicy Pomorza!

 https://centrum.parkujesz.pl/