Wirus ASF na Pomorzu: zalecenie unikania lasów w Trójmieście wydane przez sztab kryzysowy

W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą wirusa ASF na terenie Pomorza, lokalne służby zarządzające kryzysem wydały rekomendację dla mieszkańców regionu. Apelują o niezwłoczne zaprzestanie odwiedzania lasów w obszarze trójmiejskim. Wytyczna ta ma na celu przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Jak podkreślił weterynarz Piotr Zdralewicz, kluczowe jest powstrzymanie ekspansji wirusa.

Sytuacja skupiła uwagę Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie zorganizowane zostało spotkanie sztabu kryzysowego. Powodem konferencji było wykrycie wirusa ASF u czternastu dzików na terenie Gdyni. W spotkaniu wzięli udział reprezentanci Gdańska, Gdyni i Sopotu, a także przedstawiciele Lasów Państwowych, straży pożarnej, policji, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), związków łowieckich oraz pomorskich rolników. Obecni byli również powiatowy lekarz weterynarii oraz wojewódzki lekarz weterynarii, Piotr Zdralewicz.

W trakcie rozmów po zebraniu, wojewódzki lekarz weterynarii, Piotr Zdralewicz, zwrócił się do mieszkańców Trójmiasta z apelem o unikanie lasów. Jego głównym argumentem była troska o zapobieganie dalszej ekspansji wirusa. – Kluczowe jest obecnie ograniczenie możliwości przemieszczania się dzików poza obszary miejskie – podkreślił. Następnie podniósł kwestię edukacji obywateli oraz hodowców świń w kontekście zagrożenia wirusem ASF.